En iyi Notebook Seçimi Nasıl Yapılır

bayNOKTA Şubat 5, 2016 0
En iyi Notebook Seçimi Nasıl Yapılır

bilgisayar-secimi

Bir yazımızda daha beraberiz millet herkese slm olsun.

En iyi laptop yani ( Notebook ) seçimi nasıl olmalıdır neleri baz alarak laptop almalıyız ince ayrıntıları püfnoktaları sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum. İlk olarak laptoplarımızı neye göre seçmeliyiz, hangi özellikleri olmalı bunlardan bahsedelim.

Örnek vererek anlatmak gerekirse ilk başta bir grafikeri veya grafik okuyan bir öğrenciyi baz alalım. Öğrenciler genelde okulada götürebilmek için laptop tercih ederler ama bir çok öğrenci nasıl bir laptop alacağını bilmediği için bu konuda malesef acemice davranıyor yada malını satmak isteyen bir satıcıya denk gelip alakasız bir laptop alabiliyor. Sonuçta imkanlar ve bütce kısıtlı olabilir fakat iyi yönlendirme ve iyi bir seçim az bir farkla daha tatminkar bir laptop alamasını sağlar.
Grafik okuyorsunuz ve bütçeniz kısıtlı bu durumda seçiminiz bir macbook olamıyor, çünkü fiyatları ciddi anlamda yüksek bir monster’de alamıyorsunuz onunda apple macbook’dan farkı yok peki ne olmalı ?
“İlk önce alacağınız laptop’da marka takıntınızı bir kenara atın ve özellikleri inceleyin sizin için önemli olan Grafik ağırlıklı çalışacağınız’dan dolayı sistemin kombinasyonu çok önemli i7 bir bilgisayar alırsınız fakat ram’i 4gb olurekran kartı onbort fiyat uygun gelmiştir buda işinize gelir, Bir çalışma yapmak üzere iken sıkıntı yaşarsınız heleki rendir yapmak ise amacınız veya büyük boyut bir dosya çalışması sıkıntıya sokar sizi.”

O yüzden benim Grafik ağırlıklı uygun bütçeli bir laptop tavsiyem sizin için Şöyle olmalıdır.
1- İşlemci tercihi en az İ5 olmalı

2- Ram (Bellek) tercihi en az 8 gb olmalı

3- Hdd (Hardisk) tercihiniz kesinlikle SSD  olmalıdır ; Genelde üst seviye laptoplarda vardır ama siz sonradan alıp muhakkak taktırın ve içindeki hdd’yi dvdrw yuvasına yedek depo olarak takdırın.

4- Ekrankartı seçimi muhakkak harici olmalıdır.( yani onbort olmamalıdır) onbort olanlar sistemin ram belleğinden gücünü ve işlemcisinden işlem hacmini alır, Oysaki harici olanlar kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayan bir yapıya sahipdir.  Sistemin işlemci ve ramini boşuna yormaz. ve daha hızlı işlem yaptırır.

5- Ekran özellikle günümüzde laptoplarda genelde hd desteklidir üst seviye de olan laptoplarda genelde çözünürlük 1920/1080 piksel diğerlerinde 1366/768’dir.

Bu özellikler bir laptop siz mezun oluncaya kadar arzularınızı karşılamaa derslerinizi yapmanıza yetecektir..

Oyuncular için laptop ve Masa üsütü bilgisayar tercihi nasıl olmalıdır ?

Aslına bakarsanız  profesyonel oyun oynayanlar işini bilir ama bir çoğu sadece oyun oynadıkları için genede bir bilene danışmak isterler. Böyle arzuları olan kişilere çok sistem topladım ve çok şükür hiçbir sıkıntı çekmeden aynı sistemi 5 yıl kullananlar çoğunluktaydı 🙂

Masa üstü bilgisayardan konuşmaya başlarsak oyun oynamak isteyenlere genelde hangi tür oyun oynadıklarını sorarak işe başlarım çünkü kimisi internet oyunlarını sever kimisi cd takıp kurulan oyunları kimide basit oyunları guruplamak gerekirse 3 seviye masa üstü sistem ortaya çıkar. Bunlardan en önemlisi cd den kurulan sistemi son haddiine kadar kullanan oyunlar için ciddi sistem özellikleri şarttır. Diğerleri istedikleri türde bir bilgisayarda oyun oynaya bilirler ama bir tom rider ve benzeri oyunlar oynuyorsanız veya sistem gereksinimleri en az 4 çekirdek bir bilgisayarı gösteren bir oyununuz var ise muhakkak profesyonelce toplamanız gerekir.
Benim sitem toplarken en önem verdiğim her markada üstün olan ürünü seçip bir araya getirmemdir. Örnek verecek olursak Asus bir ekran kartını msi veya gigabayte ekrankartına değişmem, Aynı şey gigabayte bir anakartı bir asus anakarta değişmem herbir markanın benim gözümde bir özelliği mükemmeldir. Hani derler ya herkesin her yaptığı değil bir yaptığı iyidir.
Benim görüşüm oyun için bir bilgisayar stopluyrsanız eğer özelikle sistem kombinasyonu çok önemlidir bir parçası için bile bu düşük olsun ucuz olsun diye düşünmeyin yoksa her oyunda kendinize çok kızarsınız uzun vadede kullanmak için baştan iyi bir bilgisayar oplamak daha iyi olacaktır.
Üst seviye işlemci ve anakart seçiminden sonra işi ram bellek ile devam ettirirsiniz sonra güçlü bir power suply seçimi ile sistemi kombine etmiş olursunuz eğer ekran kartınız 1 gb ie 500 wat 30 amper bir powersuply işinizi görecektir ama 2 gb bir ekran kartı için alacağınız bir powersuply en az 650 wat olmalıdır. 4gb bir ekran karı için ise en az 850 vat bir ekrankartı almalısınız ve amperi yüksek mümkünse Bronz sertifikalı olmalıdır.İşlemci ve diğer parçalar çok güçlü bir power suply olmadanda çalışır sistemde iyi bir power suply olması oyun esnasında gerekli enerjiyi karşılaması ve sistemin randımanlı çalışması için en gerekli parçalardan biridir. Sakın olaki fiyatı çok bir power suply okadar para verilirmi demeyin eğer gereli enerji sağlanmaz ise diğer parçaları istediğiniz kadar iyisini alsanızda sık sık sorun yaşadığınız bir sisteminiz olur.

Oyun için laptop kullanımını tasvip etmesemde  oyun için üretilmiş monster laptoplar bu düşüncemin dışındadır. Adamlar oyun oynanabilmesi için adeta bir sanal canavar üretiyorlar ssd diskleri birbirine balayıp raid yapıyor ve gerçek bir oyun performansı elde ediyorlar. Monster bu işin hakkını fazlası ile veriyor ama yineden o fiyatlara bir masa üstü daha iyidir demeden geçemiyicem 🙂

Monster laptop seçeneklerini incelemek için google amcaya danışa bilirsiniz…

İşyeri sahibleri ofis kullanımı için laptop yada masa üstü seçimi

İşyeri sahibleri ve ya ofisler genelde kalsik oficce programı ve internet kullanıcı olarak aşırı bir ekran kartı kullanımı sarf etmezler tabi graifk ile ilgilenen ofisleri kastetmiyorum. Ofisler normal onbort bir ekrankartı  ve en az i3 bir bilgisayar 4g ram ve 1Tb hibrit bir hdd’si olan bilgisayar kullanmaları işlerini fazlası ile görecektir.Monitör arzuya göre olmakla beraber ben şahsen Al in one dedikleri hepsi ekrana bağlı sistemleri tercih etmem veya yeni çıkan  çakma apple diye nitelendirdiğim ki bunun sebebi apple gibi küçük kasalı monitörün bile arkasına bağlana bilen bilgisayarlar ofisler için her nekadar avantajlı görünsede en büyük soranları genelde işlemcilerin anakarta entegre olmasıdır.

laptop-onbort-islemci

laptop-i3-islemci

Üstteki Resimlerde Farkları Görebilirsiniz.

Neden ; Çünki bu tip bir cihaz ısınma yaparsa veya sıkıntı çıkarırsa tamiri mümkün olmuyor. Son zaman ucuz laptoplardada bu tip sistemler uygulanmaya başladı ve anakarta entegre işlemciler çıktı ve kullan at sistemi dahada kendini belli etmeye başladı. Beni dinleyin ve işlemcisi en aşağı i3 olan serileri tercih edin. Pişman olmazsınız.

Size bir tavsiyemde şu olacak laptoplarınızda veya masa üstünüzün ısınmasına fırsat vermeyin geçen günkü yazımda bundan bahsetmiştim şurdan inceleye bilirsiniz. Laptop ısınma sorunları

 

Bir Yanıt bırak »

You must be logged in to post a comment.