WordPress Mecarası

bayNOKTA Şubat 1, 2016 0
WordPress Mecarası

Bundan tam 11 yıl önce wordpress yeni yeni tutulmaya başlamıştı joomla daha çok tercih edilmesine rağmen wordpress kullanımıda artmaya başlamıştı. Ozamanlar forum siteleri çok güzel ortamlara şahitlik ediyor güzel dostluklar kurulup yurtdışından gelen istanbul, izmir gibi yerlerde buluşup gün geçirenler oluyordu.
Sonra birden sosyal ağlar türemeye ve bu forum siteleri yok olmaya başlamıştı. İşte tam bu arada wordpress öyle bir atılım yaptıki joomla gerçekten bir adım değil 10 adım geride kaldı google algoritma değişikliği seo denen örümcekler birden net ortamında matrix misali gezinmeye siteleri değerlendirip kendince yorumlamaya başladı.

Bu yorumlama sistemini ilk anlayan ve sistemlerine çok hızlı bir şekilde entegre eden wordpress ekibi oldu ekibi diyorum gerçekten gönüllü ve işi hakkıyla yapan bir ekip onların sayesinde bu gün bir sektör açıldı ve bilemeyeceğimiz kadar çok insan onlar sayesinde ekmek yiyor.

Peki ama wordpress in farkı ne ?

Farkını üstteki yazıda aslında anladınız google amcaya ilk adaptasyon olan oydu ve alt yapı ona göre mükemmel hızla uyumlandı sef linkler, Title başlıklar, site içi optimasyon ve bu konuda ekmek yeme çabasında olan insanlarada ışık tutup fikir verdiği için eklenti geliştiricileri hızlı davranıp yeni özellikler yaratıyor. Tabi hayal gücünde sınır yok. Bir çok eklenti var zamanla bunları inceleyip en güzel ve kullanışlı olanları sizlere aktarmayı düşünüyorum öyle boş kullanılmayacak şeyleri laf olsun diye yazmak istemiyorum.

WordPress‘i kullanmadan önce joomla kullanıyordum yapı olarak ilk başlarda her yerini mıncıklaya bildiğim ve alışmışlığında farkı olması daha çok kullanmama sebep veriyordu.Bir arkdaşın tavsiyesine ilk baş alışkanlıktan dolayı burun kıvırmamla beraber merakım beni wordpress ile tanışmaya yöneltti  🙂  iyide oldu yenilik her zaman iyidir . Dünya gelişiyor insanlar çoğalıyor ihtiyaçlar artıyor ayak uydurmak lazım.

Joomla ile WordPress arasındaki fark nedir ?

Joomla ile ikiside aynı görevleri yapsada ve son versiyonlarla joomlada kendini düzeltmiş olsada wordpress kullanım oranı inanılmaz bir hızla büyüdü. Son 5 yıl içinde wordpress için ciddi eklentiler yazıldı ama joomla için söz konusu sıkıntı tamda burada ortaya çıktı eklenti yok temayı mıncıklayarak siz bişeyler yapıyorsunuz ama joomladan anlamayan biri girip birşeyler yayınlamaya çalışsa bocalıyor ayarla wordpress‘te daha kolay insanlar bir tek kurulumda sıkıntı çekiyor oda artık hosting firmalar otomatik kurulum ile o kolaylığıda sağladı.
Bu bakımdan eğer bir blog veya işyeriniz için bir web sayfası planlıyor birde blog sayfası olsunda arada bişeyler yazayım insanlar okusun birde google amca bana iyi davransın diyorsanız wordpress tercih edebilirsiniz.

“Bakın bu gün çok büyük alışveriş siteleri bile blog sayfaları için webmaster arkadaşlara wordpress’e giydirilmiş özel template yaptırıyor ve bunu kullanıyorlar hem maliyet açısından hemde google amcaya güzel gözükmek için.” Öyle ya google amca güzeli, bakımlı olanı ve organik has anadan temiz doğanı sever. Sakın hile yapmayın cezasını kötü keser :).

İnternette bir arama yapın üst sıralarda çıkan sitelerin çoğu wordpress çıkacaktır. Yanlız şöyle bir durumda söz konusu bir site yaptırmak istiyorsunuz ve belli bir sermaye yatıracaksınız bir firma ile anlaştınız proje başladı bu firma tamamen organik bir yapı ile size hizmet verir ise alexa amca sizi bir den bire fark edip sıralamanızı korkunç bir hızla değerlendirip size google amca gözünde ciddi not verir çünkü bizim google amca bu tip sitelerin dmoz ve alexa gibi değerlendirmelerini önemsiyor.

WordPress için hosting seçimi nasıl olmalı ?

Türkiyede olan bir kişinin Türkçe bir siteyi illa Türkiyede bir hsting firmasından sağladığı host ile barındırması ve ip adresinin Türkiye olması bence seo açısından bir şey kazandırmıyor, bu benim ncizane kendi tecrübe ve görüşlerim. Tek farkı Türkiyedeki insanlara hizmet verekcek olan kişi Türkiyeden kiraladığı bir host ile yurt dışındaki bir host arasındaki fark sadece ping yani sitenin o ülkedeki kişinin bilgisayarına cevap verme süresi kıasalmış oluyor.

Şimdi şöyle düşünün arkadaşın biri sitesini Türkiyede bir hosting firmasında barındırıyor ve bi zaman sonra sıkıntı yaşıyor hız vss yükseltme yapması lazım yahu Türkiyedeki fiyatların 3/1 yurt dışı ve arayış başlıyor ne yapsam diye büyük firmalara bakıyor tamam diyor biri çıkıyor yaw kardeşim ip burda olsun cdn hesap al tama diyor Türkiyede cdn fiyatları yüksek ama belli bir boyuta ücretsiz dene yaptıran var tamam diyor bi deneyelim deniyo bakıyor site uçuyor ama tabi aması fiyatı yaptığı trafik çok güzel ama maliyet astarını geçiyor ve yurt dışı cdn hesabı açıp ordan devam ediyor yoluna ve google amca ona bir yıldız daha veriyor hızından ötürü.

dedik ya gelişen dünya beraberinde yenilikler getiriyor eğer bir siteniz ciddi trafik alıyor ve kastırmalar vss yaşıyorsanız yurtdışı ama büyük google amcanın öncem verdiği firmaları tercih edin ve bunlardan bazılar Türkiyeye destek için Türkleri yanlarında çalıştırıyor hatta 0 850 ile başlayan numaralar ile destek sağlıyorlar. Veri güvenliği haricinde yurtdışı siteler tercih etmede sıkıntı görmüyorum.

Buraya kadar neden wordpress dedik ve ucundan hosting’e dokunduk diğer makalede wordpress eklentileri ve seo ile ilgili devam etmeyi düşünüyorum inşallah.

 

 

Yoruma kapalı.